Czyszczenie rur w skrócie
Instalacje centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego oraz inne rodzaje wymienników ciepła są narażone na negatywne działanie procesów chemicznych takich jak: korozja, wytrącanie się kamienia. Skutkami może być znaczny spadek sprawności układu ogrzewania oraz wzrost kosztów związanych z ogrzewaniem.
Wystąpienie kamienia w instalacji może również źle wpływać na jakość wody pitnej, co przełożyć się może na wygląd naczyń, ubrań, sprzętów AGD oraz na zdrowie osób spożywających wodę. Odpowiedni odstęp czasu co jaki powinno się przeprowadzić czyszczenie instalacji to raz na 5 lub 8 lat. W nie tylko tych starszych budynkach może wystąpić problem związany z zatkanymi rurami. Jest to problem, który nie zawsze jest możliwy do pokonania samemu. Próba samodzielnego czyszczenia może być opłakana w skutkach i powodować trwałe uszkodzenie instalacji. Jeżeli nie mamy wiedzy w tym zakresie warto skorzystać usług firm zajmujących się tym problemem.
Jakie są przyczyny zatykania się rur?
Stosowanie środków chemicznych nie zawsze będzie przynosić efekty, ponieważ istnieją różne przyczyny zatoru w rurach. Jedną z nich jest zalegający w nich tłuszcz lub resztki jedzenia. Przylegająca zawartość blokuje drożność odpływu i tworzy zator wody w zlewie. Następną przyczyną zatykania się rur są włosy spłukiwane w toalecie. Są one ciężkie do usunięcia i często mogą wymagać rozkręcenia i przeczyszczeni instalacji. Im głębiej włosy zalegają tym trudniej będzie można je usunąć. Na pozór drobnostki mogą wywołać problemu ciężkie do pokonania nawet przez fachowców, dlatego ważne jest, aby takiego wezwać w odpowiednim momencie.
Czyszczenie rur za pomocą chemikaliów
Jedną z metod czyszczenia rur jest użycie środków chemicznych. Przed dokonywaniem jakichkolwiek działań należy się wpierw zaopatrzyć rękawice i okulary ochronne, które skutecznie zabezpieczą wrażliwe części naszego ciała oraz zapoznać się z instrukcją załączoną na opakowaniu produktu. Sam środek, który zastosujemy do czyszczenia rur może być kwaśny lub zasadowy. Jest to ważne, ponieważ nie wolno nam ich mieszać. Bardzo ważne jest to, aby pomieszczenie w którym dokonujemy czyszczenia było wietrzone. Dzięki temu nie narazimy się na wdychanie niebezpiecznych oparów.
Kiedy powinien wkroczyć hydraulik?
Małostkowe problemy mogą przerodzić się w istotne problemy wymagające interwencji fachowca wraz z jego specjalistycznym sprzętem. Urządzenia takie jak np.: spirala nieczęsto znajdują się w przeciętnym domu, dlatego działanie na własną rękę może być ryzykowne. Usterkę wymagającą np.: odkręcenia poszczególnych elementów instalacji zaleca się oddać w ręce fachowca. Bez odpowiednich przyrządów bezpieczna i prawidłowa ingerencja w instalacje może stać się niemożliwa. Po udanym czyszczeniu kluczowe jest prawidłowe, precyzyjne i solidne złożenie wcześniej rozkręcanych elementów instalacji hydraulicznej. Warto pamiętać, że czynności nieprofesjonalne typu: przepychanie rury na siłę przedmiotami nie nadającymi się do tego może narobić więcej szkód niż pożytku.